Idesüss Bölcsőde feladata 

Az intézményünk feladata

Az intézmény feladatai a 15/1998. (IV. 30) NM. Rendelet alapján.

A bölcsőde a gyermekjóléti alapellátás részeként a gyermekek napközbeni ellátásának egyik formája. A bölcsőde a családban nevelkedő - 20 hetestől 3 éves korú gyermekek szakszerű gondozását, nevelését végző intézmény. A bölcsőde feladata a három éven aluli gyermekek gondozása - nevelése, harmonikus testi - szellemi fejlődésének segítése az életkori és egyéb sajátosságok figyelembevételével. 

Az intézményünk célja

A bölcsődénk nevelési célja, hogy a kisgyermekek elsajátítsák azokat a készségeket, képességeket, amelyek segítik őket abban, hogy hatékonyan és kiegyensúlyozottan viselkedjenek saját kulturális környezetükben, sikeresen alkalmazkodjanak annak változásaihoz. A bölcsődei nevelés mindezt olyan szemlélettel és módszerekkel teszi, amelyek segítik a családi nevelés elsődlegességének tiszteletét. A bölcsődei nevelés további célja, hogy a koragyermekkori intervenció szemléletének széles körű értelmezésével összhangban minden kisgyermekre és családjára kiterjedő prevenciós tevékenységet folytasson. A bölcsődei ellátást nyújtó intézmény, szolgáltató családbarát intézményként, szolgáltatásként hozzájárul a családok életminőségének javításához, a szülők munkavállalási esélyeinek növeléséhez. 

Idesüss Bölcsőde  tevékenységei

Gondozás

Belsőséges interakciós helyzet a gondozónő és a gyermek között, amelynek elsődleges célja a gyermek testi szükségletének megteremtése. A személyes és szociális kompetencia kialakulásának egyik feltétele, hogy a gyermek a kezdetektől aktívan részt vehessen a gondozási helyzetekben, szabadon próbálkozhasson, érezve a gondozónő figyelmét, bíztatását, támogató segítségét. Az Idesüss Bölcsőde legfontosabb célja ezen a területen az önállósodási folyamat megtámogatása, lehetőségek biztosítása és módszerek megtanítása.

      Játék mint, tanulás és tapasztalatszerzés

Bölcsődés korban minden tapasztalat vagy információszerzés tanulás. A tanulás folyamatos, jellemzően utánzásos, spontán tevékenység, amely nem szűkül le az ismeretszerzésre, a bölcsődei élet egészét átszövi. A bölcsődében a fejlesztés nem direkt módon történik, hanem a feltételek megteremtésével. A feltétel egyik alappillére a játék ami a gyermekkor legfontosabb tevékenysége, a világ megismerésének eszköze, a fejlődés fontos tényezője. Az Idesüss Bölcsőde legfontosabb célja ezen a területen a játék feltételeinek biztosítása, figyelemmel kísérése, a játék különböző szintjeire történő eljuttatás. 

      Alkotó tevékenység

Maga a tevékenység is örömforrás, nemcsak az eredmény. A gondozónő feladata a feltételek biztosítása, technikák megmutatása, az alkotókedv ébren tartása, a gyermeki alkotások megbecsülése, megőrzése 

      Mondóka, ének,vers, mese

A gyermek életkori sajátosságaihoz, egyéni fejlettségéhez, hangulati állapotához igazodó ének, mondóka felkeltik érdeklődésüket, formálják esztétikai ízlésüket, pozitív érzelmeket keltenek, érzelmi biztonságot nyújtanak. Az ismétlődések, a játékos mozdulatok erősítik a zenei élményt. Az ének, mondóka derűs légkört teremt a csoportban.

Hatással van a kisgyermek érzelmi, értelmi és szociális fejlődésére. A bölcsődében az irodalmi és népi műveknek egyaránt helye van. Sokféle helyzethez kapcsolódhat, alakulását a gyermek pillanatnyi állapota, igényei befolyásolják.

      Mozgás

A mozgás alapvető formái kialakulásának időszaka 0-3 év. Az egészséges gyermek mozgásigénye nagy. A szabad mozgáshoz a feltételeket biztosítani kell mind a csoportban, mind a szabadban. Mozgásfejlesztő játékok, minél nagyobb mozgástér, elegendő idő biztosítása elengedhetetlen feltétele a harmonikus fejlődésnek.

Családi programok

Fontos számunkra a családi és a bölcsődei nevelés harmonizálása, az egyenrangú, kölcsönös bizalmon alapuló partneri kapcsolat kialakítása. Munkánk során igyekszünk lehetőséget adni a szülőnek, hogy megismerje azokat a gondozási és nevelési elveket, melyeket intézményünk alkalmaz, megismerhesse a gyermekcsoport életét, melybe gyermeke jár, és tanácsot, tájékoztatást kérjen és kapjon gyermekével kapcsolatos gondozási, nevelési kérdésekben. 

Családi programok , hagyományok


Fontos számunkra a családi és a bölcsődei nevelés harmonizálása, az egyenrangú, kölcsönös bizalmon alapuló partneri kapcsolat kialakítása. Munkánk során igyekszünk lehetőséget adni a szülőnek, hogy megismerje azokat a gondozási és nevelési elveket, melyeket intézményünk alkalmaz, megismerhesse a gyermekcsoport életét, melybe gyermeke jár, és tanácsot, tájékoztatást kérjen és kapjon gyermekével kapcsolatos. A családi programok általában valamilyen ünnephez kötődnek. Ezeken a napokon a szülő a gyermekével közösen vehet részt az Idesüss Bölcsőde programjain. Ezek közé sorolhatóak:  Adventi családi kézműves délután  Húsvét váró családi kézműves délután Anyák napja, Apák napja Gyermeknappal egybekötött, Évzáró és családi délután, Hagyomány őrrzés:   Télapó, karácsony és húsvéti ünnepek                                                               Farsang, föld napja és a gyermekek születésnapja,                                           névnapjának megemlékezése